JAK POPRAWIĆ PROPORCJE SYLWETKI – CZ. 1

JAK POPRAWIĆ PROPORCJE SYLWETKI – CZ. 1

with 2 komentarze

POPRAWIAĆ CZY NIE POPRAWIAĆ?

Czy poprawiać proporcje sylwetki? A właściwie dysproporcje? W ostatnim wpisie mówiłam o sylwetce idealnej do której porównujemy wszystkie pozostałe. A to dlatego, że sylwetka o idealnych proporcjach, czyli klepsydra, więcej znajdziesz tu wyznacza nam pewien kanon piękna, symetrii, do którego dążymy bardziej lub mniej świadomie. Kobiety różnią się od siebie tak bardzo, że nawet przyporządkowanie do konkretnego typu sylwetki może być czasami trudne. Sylwetka inna niż klepsydra ma pewne dysproporcje, które możemy optycznie poprawić. Odpowiedź na pytanie: poprawiać czy nie poprawiać swoich proporcji zostawiam jednak każdej z Was do indywidualnego rozpatrzenia. Dlaczego? Bo może Ty NIE CHCESZ ukrywać swoich dysproporcji, może CHCESZ je podkreślać? Może jesteś z nich dumna? Może to Twój znak rozpoznawczy? To zależy od Ciebie i tego czy i jak bardzo przeszkadza Ci fakt, że nie masz proporcjonalnej sylwetki.

SYLWETKA Z SZERSZĄ GÓRĄ

Wychodząc od sylwetki klepsydry, czyli tych dwóch trójkątów połączonych ze sobą w talii, łatwo będzie nam wyobrazić sobie sylwetkę z szerszą górą. Proporcje tej sylwetki wyglądają tak: mamy wyraźny trójkąt na górze, czyli ramiona i często również biust, ale brakuje dolnego trójkąta, czyli bioder. Ten typ sylwetki może mieć kilka wersji:

Sylwetka szersza gora

TYP nr 1 szerokie dobrze zbudowane ramiona + duży biust + dość płaski brzuch

TYP nr 2 szerokie, ale drobne ramiona + mały biust + płaski brzuch

Wszystkie warianty tej sylwetki mogą występować w różnych rozmiarach i wzroście, choć typ 1 najczęściej zaczyna się od rozmiaru 40, a typ 2 może być nawet w rozmiarze 34, 36. To co jest wspólne to wyraźnie węższe biodra, często chłopięce, zgrabna pupa i zgrabne szczupłe nogi.

FASONY DLA SYLWETKI Z SZERSZĄ GÓRĄ

Proporcje tej sylwetki wymagają, żeby nosić takie ubrania, które poszerzą dół, przy jednoczesnym zmniejszaniu góry. Pamiętać należy o zasadzie, że ubrania, które „zmniejszają” optycznie są najczęściej gładkie, cieme i spokojne, a ubrania, które powiększają są wzorzyste, kolorowe, jasne, ze zdobieniami i detalami przycigającymi uwagę. W zależności od pozostałych atrybutów sylwetki powinny się sprawdzić takie fasony jak:

TYP nr 1

  • gładkie bluzki dekoltem V,
  • koszule
  • bluzki ze zwiewnymi rękawami
  • spodnie z wysokim stanem (z zakładkami na biodrach)
  • spódnice lekko rozkloszowane
  • sukienki z dekoltem w łódkę
  • płaszcze, kardigany wiązane w talii

TYP nr 2

  • koszule i bluzki ze zdobieniami na wysokości biustu i ozdobnymi mankietami
  • asymetryczne dekolty
  • dłuższe kardigany
  • wąskie spodnie wzorzyste lub kolorowe
  • spódnica w kształcie litery A
  • szerokie spódnice maxi i midi + miękki sweter
  • sukienki i płaszcze wiązane w talii

SYLWETKA Z SZERSZYM DOŁEM

Wychodząc od sylwetki klepsydry, czyli tych dwóch trójkątów połączonych ze sobą w talii łatwo będzie nam wyobrazić sobie sylwetkę z szerszym dołem. Proporcje tej sylwetki są zaburzone w ten sposób, że mamy wyraźny trójkąt na dole, czyli biodra, uda, pupa i nogi, ale brakuje górnego trójkąta, czyli ramion. Dysproporcja między wąskimi ramionami, a szerokimi biodrami bywa czasami aż dwurozmiarowa. Bardzo charakterystycznym problemem pań z taką sylwetką jest trudność w znalezieniu odpowiednich spodni czy spódnic, ponieważ długa linia bioder i bardzo szczupła talia powodują, że ubrania dobre dla bioder „odstają” znacząco w talii.

szerszy dol

FASONY DLA SYLWETKI Z SZERSZYM DOŁEM

To, w czym sylwetka z szerszym dołem będzie wyglądała najbardziej proporcjonalnie to ubrania, które zmniejszą dół, przy jednoczesnym poszerzaniu góry. Równie dobry efekt otrzymamy po prostu chowając dół pod szerszymi ubraniami. Zasada wywoływania optycznego złudzenia jest taka sama dla wszystkich sylwetek. Ubrania, które „zmniejszają” optycznie są najczęściej gładkie, cieme i spokojne, a ubrania, które powiększają są wzorzyste, kolorowe, jasne, ze zdobieniami i detalami przycigającymi uwagę. Powinny się tu sprawdzić takie fasony jak:

  • koszule lub bluzki ze zdobieniami w okolicy biustu, ramion
  • marynarki krótkie do linii bioder, taliowane
  • spodnie proste w kant
  • spodnie z lekko rozszerzanymi nogawkami
  • trapezowe spódnice, spódnice rozszerzane
  • płaszcze, kardigany, sukienki z szerokim paskiem w talii
  • masywne buty
  • golf, swetry

Tym sposobem zaprezentowałam Ci już 3 z 5 sylwetek Jak zauważyłaś pewnie, stosuję duże uproszczenia w nazewnictwie oraz podejściu do sylwetek, ponieważ uważam, że łatwiej jest zrozumieć zasadę, mechanizm działania jakiegoś procesu i umieć go dostosować do swojej sylwetki niż uczyć się mechanicznie na pamięć nie do końca rozumiejąc dlaczego i po co. Zawsze patrz na całe swoje ciało włącznie i bierz pod uwagę również wzrost. Podstawowe zasady stosuj w odniesieniu i do całości i do wybranych obszarów swojej sylwetki. Testuj, patrz w lustrze, zastanów się co warto zmienić, żeby efekt był dla CIEBIE zadowalający.

Jeśli tego jeszcze nie zrobiłaś, zajrzyj również do wcześniejszego nagrania o sylwetkach-kobiecych/ .

W następnym wpisie zajmuję się z pozostałymi dwiema sylwetkami: pełną i prostą.

Daj znać jaką Ty masz sylwetkę? Czy lubisz i umiesz poprawiać proporcje swojego wyglądu? A może nie ukrywasz tylko podkreślasz to, co masz najszersze jak Jennifer Lopez czy czy Liv Tyler?

Ściskam

podpis Karina

Komentarz

  1. […] sprawdź poprzednie wpisy o sylwetkach https://kmstyle.pl/sylwetki-kobiece-idealne-proporcje/ oraz https://kmstyle.pl/jak-poprawic-proporcje-sylwetki-cz-1/ zajrzyj również do wcześniejszego nagrania o […]

  2. […] wyglądać i czuć się atrakcyjnie i komfortowo. Jeśli chcesz więcej poczytać o sylwetkach zajrzyj tu. Polecam też serię artykułów o […]

Podziel się swoją opinią

Facebook