Planowanie garderoby nie jest prostą sprawą. Musisz wziąć pod uwagę wiele czynników takich jak: tryb życia, styl, charakter, sylwetka, kolory. Dobieranie kolorów ubrań tak, żeby pasowały do siebie nawzajem i do Twojej urody jest z pewnością jednym z większych wyzwań. Nawet gdy kupisz ubranie w najmodniejszym kolorze sezonu, nie masz gwarancji sukcesu. Jak zestawiać kolory poszczególnych ubrań w stylizacjach, żeby wyglądać dobrze bez względu na zmieniające się trendy? Czytaj dalej.
ZESTAWIANIE KOLORÓW PRZY POMOCY KOŁA BARW
Większość z nas podchodzi do kolorów intuicyjnie, jednak podstawowa wiedza na temat koła barw będzie bardzo przydatna przy tworzeniu stylizacji. Są różne sposoby łączenia kolorów ze sobą. Przedstawię Wam kilka. Dzięki takiej ściądze popełnisz znacznie mniej błędów.
KOLORY KONTRASTUJĄCE
Jednym z najpopularniejszych sposobów korzystania z koła jest zestawianie barw znajdujących się po jego przeciwnych stronach tak, by osiągnąć wyraźny kontrast. Zestawienia żółty z fioletem, błękit z pomarańczą, czy magenta z zielenią okazują się całkiem trafione!
KOLORY POKREWNE
Spokojniejszy i bardziej harmonijny zestaw stworzą ubrania w barwach pokrewnych, czyli takich które leżą blisko siebie na kole barw. Spróbuj połączyć ze sobą granat, błękit i fiolet albo właśnie, jak poniżej, róże, fiolety i niebieskości, oczywiście jeśli są to Twoje kolory.
TRIADA KOLORYSTYCZNA
Ciekawy efekt da połączenie kolorów z 3 przeciwległych miejsc na kole barw. Jest to jednak zabawa wymagająca więcej wprawy i wyczucia. Jeśli masz ochotę poczuć się jak prawdziwa fashionistka, połącz zieleń, fiolet z żółcią albo niebieski z różowym i żółtym.
KOLORY MONOCHROMATYCZNE
Ten sposób łączenia barw sprawdzi się szczególnie przy planowaniu garderoby na szczególne okazje. Ubrania w tym samym kolorze, ale w różnych odcieniach to doskonały sposób, by stworzyć spójną i elegancką stylizację. Do najbardziej popularnych należą stylizacje w różnych odcieniach beżu, szarości czy niebieskiego. Żeby uniknąć efektu niewyraźnego, mdłego looku, warto zastosować dodatki w mocniejszych, a nawet kontrastujących kolorach.
ŁĄCZENIE WZORÓW
Kolejną bardzo ważna kwestią, o której nie da się nie wspomnieć jest łączenie wzorów. Trzeba je umiejętnie zestawiać tak, by wzory nie gryzły się ze sobą. Najbezpieczniej jest zastosować wzór na jednej powierzchni np. na dole lub górze, a pozostałe ubrania pozostawić gładkie. Jeśli masz więcej wprawy, możesz próbować łączyć ze sobą więcej wzorów np. paski z kwiatami, paski z kropkami albo różne wielkości kratek. Bezpieczniej jest łączyć wzory na neutralnych kolorystycznie tłach niż tych intensywnych, mocnych.
ŁĄCZENIE ATRYBUTÓW KOLORÓW
Kompletując garderobę, pamiętaj, by poruszać się w obrębie określonej tonacji, czyli temperatury dopasowanej do Twojego typu urody. Ta zasada sprawdzi się w szafach kapsułowych i ułatwi Ci ubieranie się. Zestawienia ciepłych i zimnych ubrań w jednej stylizacji, nawet jeśli nie gryzą się z Twoją urodą, zazwyczaj nie wyglądają korzystnie.
Warto pamiętać również o dopasowaniu waloru, czyli stopnia jasności/ciemności ubrań. Ma to zastosowanie w zestawach harmonizujących, dopełniających, triadach i innych własnych kombinacjach. Zasada ta nie obowiązuje w przypadku stylizacji monochromatycznych. Tam bowiem z założenia wybieramy ten sam kolor, ale o rożnym stopniu nasycenia lub/i waloru.
Podobnie rzecz ma się z nasyceniem koloru. O ile nie jest to zestaw monochromatyczny, nasycenie, czyli stopień intensywności koloru powinien być porównywalny we wszystkich elementach stylizacji. To znaczy, że w obrębie jednej stylizacji kolory zgaszone źle wyglądają w połączeniu z kolorami mocno nasyconymi.
Umiejętne zestawianie kolorów ubrań pozwala wprowadzić do garderoby ład i porządek, dzięki czemu będziesz miała mniej problemów z łączeniem ich w ciekawe i korzystne dla siebie stylizacje. Punktem wyjścia jest tu oczywiście poznanie własnej kolorystyki. Dzięki czemu wybierzesz odpowiednią temperaturę, nasycenie i walor dla swoich kolorów.
Jeśli jesteś z Wrocławia, wpadnij na warsztat kolorystyczny 19 września, gdzie dowiesz się wszystkiego co potrzebne, żeby zacząć dobierać kolory do swojego typu kolorystycznego.
Już wkrótce pogłębiamy temat analizy kolorystycznej.
Daj znać czy Ciebie ten temat interesuje:)
Komentarz
TEMPERATURA KOLORU - ANALIZA KOLORYSTYCZNA
[…] Żeby dobrze zrozumieć temat temperatury kolorów warto zapoznać się z kołem barw. Według niego kolory ciepłe to żółcie, pomarańcze i czerwienie. Kolory chłodne to róże, niebieskości i fiolety. Linia ciepła i chłodu przecina koło mniej więcej w połowie. Przy czym rodzina zieleni jest w dużej mierze pod wpływem obu temperatur: chłodu (zielenie bliżej niebieskości) oraz ciepła (zielenie bliżej żółci). Biegun ciepła to pomarańcz, a biegun chłodu to niebieski. Więcej na temat koła barw dowiesz się w tym artykule. […]
ZGASZONY VS NASYCONY. CHROMATYCZNOŚĆ KOLORU
[…] Polecam Ci też mój artykuł na temat łączenia kolorów. […]
BUSINESS CASUAL - TYPOWE BŁĘDY W WIZERUNKU BIZNESOWYM
[…] Oczywiście unikanie powyższych błędów to połowa sukcesu. Druga połowa zależy od tego jak dobrze znamy swoje fasony i kolory i czy potrafimy spośród wszystkich marynarek, koszul czy spodni na rynku wybrać te, w których będziemy wyglądać i czuć się atrakcyjnie i komfortowo. Jeśli chcesz więcej poczytać o sylwetkach zajrzyj tu. Polecam też serię artykułów o kolorach […]