Czy zastanawiasz o co chodzi z temperaturą kolorów? Co to znaczy, że kolor jest ciepły lub chłodny? Który kolor pasuje do Ciebie? Przeczytaj ten artykuł. Dzięki niemu temat ten stanie się jaśniejszy.
KOŁO BARW
Żeby dobrze zrozumieć temat temperatury kolorów warto zapoznać się z kołem barw. Według niego kolory ciepłe to żółcie, pomarańcze i czerwienie. Kolory chłodne to róże, niebieskości i fiolety. Linia ciepła i chłodu przecina koło mniej więcej w połowie. Przy czym rodzina zieleni jest w dużej mierze pod wpływem obu temperatur: chłodu (zielenie bliżej niebieskości) oraz ciepła (zielenie bliżej żółci). Biegun ciepła to pomarańcz, a biegun chłodu to niebieski. Więcej na temat koła barw dowiesz się w tym artykule.
TEMPERATURA KOLORU A ODCIEŃ
Oprócz podziału kolorów według przynależności do rodzin, mamy do czynienia z odcieniami, czyli domieszką chłodnej lub ciepłej barwy w danym kolorze. Najczęściej jest to dodatek żółci, który ociepla kolor chłodny lub niebieskiego, który ochładza kolor ciepły. Daje to nam możliwość dobrania koloru z rodziny „niepolecanych.” Przykładowo, ciepły typ kolorystyczny poszukujący niebieskiego może wybrać turkus czy cyraneczkę, a osoba o zimnym typie kolorystycznym poszukująca czerwieni dopasuje sobie np. czerwień malinową.
TEMPERATURA KOLORU A RELATYWIZM BARW
Kolejną kwestią jest relatywizm kolorów, czyli zmiana postrzegania temperatury koloru w zależności od koloru, z którym go porównujemy. Jeśli zestawimy koło siebie np. żółć słoneczną i żółć limonkową, to żółć limonkowa wyda się chłodniejsza. Natomiast gdy zestawimy tą samą limonkową żółć z zielenią jabłkową, to ta pierwsza będzie wyraźnie cieplejsza. Przy wyborze kolorów dla niektórych grup typów kolorystycznych jest to bardzo ważna wiedza.
TEMPERATURA KOLORU A TYP KOLORYSTYCZNY
Są typy kolorystyczne dla których temperatura jest niezwykle istotna. Są to przede wszystkim typy cool (cool summer i cool winter) oraz warm (warm spring i warm autumn). Tutaj błędne dobranie temperatury jest kosztownym błędem.
Jeśli chodzi o pozostałe typy kolorystyczne temperatura jest również bardzo istotna, ale są inne ważne atrybuty koloru, które mogą być istotniejsze niż temperatura.
JAK OKREŚLIĆ CZY UBRANIE MA DOBRĄ TEMPERATURĘ?
Najważniejszym kryterium oceny koloru jest reakcja skóry na niego. Przykładając do twarzy ubranie w danym kolorze obserwujemy co się dzieje na skórze. Czy oczy błyszczą, skóra i usta nabierają zdrowego kolorytu, czy też odwrotnie: pojawiają się cienie pod oczami, bruzdy i zmarszczki pogłębiają, a skóra nabiera niezdrowego kolorytu. Jeśli nie jest Ci łatwo zrobić to samodzielnie, skorzystaj z profesjonalnej pomocy kolorystki.
Kolory to jest bardzo złożony temat. Jednak, umiejętność właściwego dobierania kolorów jest niezwykle ważna. Chcesz wiedzieć więcej na ten temat? Przyjdź na spotkanie LIVE na fejsbukowej grupie Budowanie Świadomego Wizerunku w najbliższą niedzielę 15.11.20 o 20:00. Będę mówić o walorze.
Komentarz
ZGASZONY VS NASYCONY. CHROMATYCZNOŚĆ KOLORU
[…] więcej ciepła, drugi jest chłodniejszy. Jak określić temperaturę swojej urody przeczytasz w tym artykule. Obydwa natomiast mają bardzo charakterystyczne intensywnie błyszczące, wyraźne tęczówki, […]
BIAŁA LNIANA MARYNARKA - 6 LETNICH STYLIZACJI
[…] Biała, letnia marynarka nadaje się na każdą okazję, od porannych zakupów po wieczorne wyjścia ze znajomymi. Wystarczy ją odpowiednio wystylizować. Cenię sobie lniane ubrania za ich niedbałą elegancję i za komfort termiczny jaki dają nam podczas upałów, a biała marynarka jest królową letnich stylizacji. Żeby pokazać jej uniwersalność przygotowałam 6 przykładowych stylizacji na letni dzień. Poniższe stylizacje pochodzą z kapsuły ciepłej wiosny. Warto pamiętać, że typy chłodniejsze powinny łączyć ją z ubraniami o chłodnym odcieniu, a osoby o ciemniejszej urodzie powinny wybierać ciemniejszy odcień bieli (od kości słoniowej po jasny beż). Więcej na temat kolorów znajdziecie tutaj […]