Słyszałaś kiedyś o chromatyczności w analizie kolorystycznej? Zastanawiasz się może co to jest? W tym artykule dowiesz jaka jest różnica między zgaszonymi a nasyconymi typami urody. Wyjaśnię Ci pojęcia Soft i Clear. No i sprawdzisz jak to się ma do Twojej kolorystyki. Chromatyczność koloru w analizie kolorystycznej – czytaj dalej:)
WYSOKA CHROMATYCZNOŚĆ – NASYCONE KOLORY
Kolory nasycone to te, które mają bardzo silne napigmentowanie. Kolor wysoce chromatyczny jest jaskrawy i czysty. Im bardziej dany kolor przypomina barwy neutralne (biel, czerń, szarości) tym niższa jest jego chromatyczność. W analizie kolorystycznej takie kolory nazywamy czystymi, czyli Clear. Mogą być to zarówno kolory jasne, jak i ciemne. Najbardziej nasycone są kolory o 100% pigmentacji.
CZYSTE TYPY KOLORYSTYCZNE – CLEAR
Osoby, które dobrze wyglądają w takich intensywnych nasyconych kolorach to typy Czyste lub po angielsku Clear. Osoby te mają w swojej urodzie również bardzo dużo koloru. Intensywny kolor oczu, ciemna oprawa oczu, silnie napigmentowana czerwień ust przy, często nieskazitelnej, „czystej” skórze twarzy. U takich osób nie widać szarości, ziemistości cery, tak charakterystycznej u pozostałych typów. Uroda ta jest również bardzo kontrastowa, co znajdzie swoje odzwierciedlenie w sposobie zestawianiu kolorów.
Najczystsze typy kolorystyczne to Clear Spring (Czysta wiosna) oraz Clear Winter (Czyta zima). Pierwszy typ ma w sobie więcej ciepła, drugi jest chłodniejszy. Jak określić temperaturę swojej urody przeczytasz w tym artykule. Obydwa natomiast mają bardzo charakterystyczne intensywnie błyszczące, wyraźne tęczówki, wyraźną oprawę oczu, karminowe usta i piękną cerę.
NISKA CHROMATYCZNOŚĆ KOLORU – ZGASZONE KOLORY
Kolory o niskiej chromatyczności są niejako zabrudzone szarością. Tak jak zasnuty siwą mgłą krajobraz. Oczywiście stopień zszarzenia, czyli zgaszenia koloru może być różny. Od 10-15% aż do 90% . Warto pamiętać również, że zgaszenie koloru to nie to samo co jego rozbielenie. Tak się dzieje w przypadku pasteli. Są to kolory bardzo jasne, o niskim walorze, ale o dość wysokiej czystości/chromatyczności. Więc mylne jest myślenie, że takie właśnie kolory będą automatycznie pasowały typom zgaszonym.
ZGASZONE TYPY KOLORYSTYCZNE – SOFT
Osoby o zgaszonym typie kolorystycznym nie mają w sobie dużo koloru ani kontrastu. Charakterystyczna jest ziemistość cery, oczy o nieokreślonym kolorze zielono-szaro-niebieskim, delikatna oprawa oczu, blade usta, włosy o średnim kolorze często określanym jako mysi. Kobiety soft zmieniają się nie do poznania kiedy mają na sobie makijaż, który doda im wyrazistości. Najczęściej potrzebują też koloryzacji włosów. Najniższą chromatycznością spośród wszystkich typów kolorystycznych charakteryzują się: Zgaszone Lato (Soft Summer) oraz Zgaszona Jesień (Soft Autumn). Pierwszy typ jest chłodniejszy, drugi cieplejszy. Chciałabym od razu sprostować, że typy soft wcale nie są wcale mniej atrakcyjne od typów clear. Są po prostu inne i wymagają innej oprawy. Spójrzcie choćby na te piękne przedstawicielki typu soft.
CHROMATYCZNOŚĆ KOLORU A URODA
Jak już się pewnie domyślacie, dobrze dobrany kolor powinien mieć taki sami atrybut jak uroda osoby, która go nosi. W praktyce wygląda to tak, że osoby o wysokiej chromatyczności będą potrzebowały oprawy kolorów o wysokiej intensywności, żeby nie stracić swojego naturalnego kolorytu i nie „zszarzeć.” Natomiast osoby o niskiej chromatyczności potrzebują kolorów, które podkreślą ich delikatność i ich nie zdominują.
JAK OKREŚLIĆ CZY UBRANIE MA ODPOWIEDNIĄ CHROMATYCZNOŚĆ
Najważniejszym kryterium oceny koloru jest reakcja skóry na niego. Przykładając do twarzy ubranie w danym kolorze obserwujemy co się dzieje na skórze. Czy oczy błyszczą, skóra i usta nabierają zdrowego kolorytu, czy też odwrotnie: pojawiają się cienie pod oczami, bruzdy i zmarszczki pogłębiają, a skóra nabiera niezdrowego kolorytu. Jeśli nie jest Ci łatwo zrobić to samodzielnie, skorzystaj z profesjonalnej pomocy kolorystki.
Polecam Ci też mój artykuł na temat łączenia kolorów.
Komentarz
DLACZEGO STYLISTKA JEST OSOBISTA? - WYWIAD CZ. 1
[…] W internecie znajdziecie wiele porad tego typu, ale dobrze wiem, że nie jest łatwo jest samemu się zdiagnozować. Moje zadanie polega na tym, że najpierw oceniam jak daleko dana sylwetka odbiega od tej, która jest postrzegana jako najbardziej proporcjonalna. Następnie staram się ubraniami te proporcje wyrównać: np. poszerzyć ramiona lub biodra albo wyszczuplić, wydłużyć. Dzięki wiedzy i trikom daję sylwetce to, czego potrzebuje. Jeśli chodzi o kolory często instynktownie czujemy, że coś nam nie pasuje, a zapewne jest to nieodpowiednia temperatura, nasycenie lub walor. Kolory mają duże znaczenie dla naszego wyglądu. Nieodpowiedni sprawi, że skóra zrobi się szara, a oczy stracą blask. Więcej na ten temat przeczytasz tutaj […]