SZAFA KAPSUŁOWA

SZAFA KAPSUŁOWA

with Brak komentarzy

Jeśli o niej słyszałaś, to pewnie spodobała Ci się idea takiej szafy i z dużym prawdopodobieństwem chcesz mieć szafę kapsułową. Porządek, minimalizm, niewiele rzeczy w szafie, a stylizacje na każdy dzień i na każdą okazję. Zero dylematów: co tu dzisiaj ubrać? Czy szafa kapsułowa jest dla każdego? Jak się zabrać za jej budowanie? O tym będzie ten artykuł.

CO TO JEST SZAFA KAPSUŁOWA?

Szafa kapsułowa to bardzo przemyślany zestaw ubrań w Twojej szafie. Znajdują się w niej tylko takie rzeczy, które nosisz, tylko te, w których wyglądasz i czujesz się super i tylko te, które dają się łączyć w zestawy z pozostałymi ubraniami. W wersji ortodoksyjnej każda góra pasuje do każdego dołu i każdy dół pasuje do wszystkich butów. W wersjach bardziej „życiowych” skupiamy się na tym, żeby połączeń było jak najwięcej przy jak najmniejszej ilości ubrań. O minimaliźmie w szafie pisałam też tu MINIMALIZM W SZAFIE – CZY TO DLA CIEBIE?

JAKIE UBRANIA W SZAFIE KAPSUŁOWEJ?

Jak się pewnie domyślasz, żeby osiągnąć taki efekt, ubrania muszą być jednorodne stylizacyjnie i kolorystycznie. Najczęściej stosuje się kilka kolorów bazowych i 1-2 akcenty kolorystyczne. Przemyślany musi być też dobór okrycia wierzchniego, torebek i akcesoriów. W takiej szafie stawia się na rozwiązania klasyczne i minimalistyczne. Proste płaszcze, swetry, kurtki, klasyczne jeansy, bazowe koszulki, zawsze modne torebki. Ubrania najczęściej gładkie lub w klasyczne wzory takie jak poziome paski, paisley czy kratka burberry. W związku z tym, że budujesz swoją szafę kapsułową na wiele lat, stawiasz na dobrą jakość. Oznacza to najczęściej wyższą cenę za pojedyncze ubrania, ale oszczędność na ilości ubrań w perspektywie czasu.

Z ILU KAPSUŁ SKŁADA SIĘ SZAFA KAPSUŁOWA

Tutaj możemy zastosować 2 podziały: na pory roku oraz na aktywności. Ja lubię mieć dwie szafy sezonowe: jesienno-zimową i wiosenno-letnią. W przypadku klimatów o większych różnicach w temperaturze można zrobić osobną kapsułę na każdą porę roku. Natomiast jeśli chodzi o aktywności, to wszystko zależy od Twojego stylu życia. Żeby szafa była funkcjonalna, powinny znaleźć się w niej rzeczy na każdą z Twoich aktywności w proporcji adekwatnej do częstotliwości wykonywania tych aktywności. Jeśli np 65% czasu spędzamy w biurze, 20% w domu, 10% czasu uprawiamy sport, a wyjścia towarzyskie to tylko 5% naszego czasu, wtedy na wyjścia wystarczą Ci 2-3 stylizacje, natomiast oddzielną kapsułę zrobić do pracy.

ILOŚĆ UBRAŃ W SZAFIE KAPSUŁOWEJ

Ilość ubrań zależy od tego jak minimalistyczną wersję kapsuły chcesz mieć. Różne źródła podają od 30-50 elementów, nie wliczając w to odzieży sportowej, bielizny, dodatków. Pamiętaj o przewadze gór nad dołami. Ja polecam min. 2 okrycia wierzchnie na sezon i 2 typy torebek, choć doskonale można by się obejść z jednym kompletem. Jeśli chcesz zobaczyć ile sztuk odzieży potrzebujesz, zrób sobie wyzwanie. Przez miesiąc chodź w najmniejszej możliwej ilości ubrań wcześniej przez siebie wytypowanych. Po miesiącu będziesz wiedzieć czy wystarczyła Ci taka ilość ubrań. Czy jednak potrzebujesz ich więcej.

DLA KOGO JEST SZAFA KAPSUŁOWA?

Na pewno odnajdą się w niej minimalistki, którym nie przeszkadza chodzenie w tych samych ubraniach w krótkich odstępach czasu, a nawet codziennie. Osoby, które nie lubią rutyny i szybko nudzą się ubraniami nie pokochają kapsuł. Bazowa paleta kolorystyczna i klasyczne fasony będą ograniczeniem dla osób lubiących trendy i nowości. Niektóre osoby widzą wolność i nieograniczone możliwości w ograniczonej liczbie ubrań, dla innych to nuda i brak oryginalności. To, co ja biorę dla siebie z idei szafy kapsułowej to uporządkowanie zawartości szafy, funkcjonalność, harmonia kolorystyczna i kupowanie ubrań z myślą o ich maksymalnym wykorzystaniu w zestawach z innymi ubraniami i w różnych stylizacjach na różne okazje.

SZAFA KAPSUŁOWA DLA LUBIĄCYCH ZŁOTY ŚRODEK

Poniżej możesz podejrzeć przykład kapsuły dla klientki która: ceni sobie wygodę, miękkie materiały, w pracy nie obowiązuje jej dress code, praca i po pracy to dla niej jedna kapsuła, ceni sobie dobrą jakość, wspiera polskie marki. Sylwetka odwrócony trójkąt, typ kolorystyczny zgaszona jesień.

płaszcz/kardigan Massimo Dutti
spódnica+bluzka kwiaty Bialcon
biała bluzka Tatuum
spodnie skóra Betty Barclay
czółenka Monika Kamińska
kozaki Marco Shoes
torebka kuferek Pepita
torebka z łańcuszkiem Gino Rossi
zielony sweterek Esprit

Z tą ilością ubrań mamy niepowtarzające się stylizacje na co dzień na większą część miesiąca, przez co szafa się nie nudzi, mamy poczucie spójności, wszystkie elementy grają ze sobą bardzo dobrze, a część ubrań da się wykorzystać również w kapsule wiosennej, przez co wiosenne zakupy mogą być już skromniejsze. W kolejnym sezonie jesiennym minimalistka, jeśli chce, może dokupić 2-3 rzeczy, żeby odświeżyć szafę, a maksymalistka może chcieć kompletnie nowe stylizacje, które jednak powinny się łączyć z bazą, którą już posiada.

CZY SZAFA KAPSUŁOWA JEST DLA CIEBIE?

Czy jesteś minimalistką czy maksymalistką, szafa kapsułowa jest rozwiązaniem rozsądnym. Pozwala ona zbudować mądrą garderobę i świadomie podchodzić do swoich potrzeb. Jeśli chciałabyś mojej pomocy w stworzeniu dla Ciebie kapsuły uwzględniającej Twoje potrzeby, styl życia, sylwetkę i kolorystykę zajrzyj tu SZAFA KAPSUŁOWA – ZAKUPY ONLINE

Podziel się swoją opinią

Facebook