MINIMALIZM W SZAFIE – CZY TO DLA CIEBIE?

MINIMALIZM W SZAFIE – CZY TO DLA CIEBIE?

with 7 komentarzy

Jeśli mnie znasz, to być może minimalizm w szafie jako temat przewodni tego wpisu Cię zaskoczył.

Zarówno w szafie, jak i w życiu, nie lubię grupowania, nazywania i niepotrzebnych deklaracji. Lubię mieć wolność i swobodę. Elastycznie zmieniać zdanie i dostosowywać szafę do swojego stylu życia. Takiego, który prowadzę w danym momencie.

Dlatego moje klientki nigdy nie słyszą ode mnie sztywnych zasad czy listy “must have”. Lubię płynne granice w nazywaniu swojego stylu i definiowaniu liczby potrzebnych ubrań.

To sprawiło, że unikałam dotąd określania swojego podejścia jako „minimalizm w szafie”, a swojej garderoby “szafą kapsułową”. Nie da się jednak ukryć, że mój styl czerpie bardzo z tych dwóch nurtów i wiele im zawdzięcza.

Uważam minimalizm za bardzo cenną lekcję świadomego ubierania się i świadomego życia.

Minimalizm w szafie to nie jest jednak coś, co jest dla każdego. Ma swoje zalety, ale również i ograniczenia. Czy jest to styl dla Ciebie, który da Ci radość, wolność i spełnienie?

A może wolisz pójść w inną stronę?

CO TO JEST MINIMALIZM W SZAFIE?

Minimalistyczna szafa to posiadanie w szafie maksymalnie ograniczonej liczby ubrań, niezbędnych do codziennych i okazjonalnych stylizacji.

W wersji bardzo ortodoksyjnej to tzw. “szafa kapsułowa”, która polega na posiadaniu maksymalnie 12-16 sztuk odzieży (nie licząc bielizny). Takich, które dadzą Ci możliwość stworzenia kilkudziesięciu stylizacji.

Ujmując to zagadnienie w jednym, wielkim skrócie – chodzi o posiadane tych “właściwych” ubrań.

Minimalizm w szafie

MINIMALISTYCZNA SZAFA – KILKA KORZYŚCI

Minimalistyczna szafa ma sporo zalet. Przede wszystkim, trzeba wspomnieć o tym, że:

– To sposób na pokonanie chaosu w szafie i posiadanie wyłącznie ubrań, w których czujesz się sobą. Sprawia, że w Twojej szafie znajduje się mało rzeczy, ale dzięki temu wiesz, co masz i co możesz z tym zrobić.

– To oszczędność czasu na kolejne nieudane zakupy i mozolne komponowanie codziennych stylizacji z lepszym lub gorszym skutkiem. Wystarczy szybki przegląd szafy i już wiesz, co założyć.

– To spora oszczędność pieniędzy. Dobrze wybrane ubrania w dobrej jakości posłużą Ci lata.

– To świadoma konsumpcja, dla fanów życia w stylu Eko, Zero Waste i Fair Trade. Stawia jakość ponad ilość. To jednoznaczna odpowiedź na nadmiar i kompulsywne kupowanie.

Dla niektórych te zalety mogą się na początku wydawać przeszkodą. Głównie ze względu na to, że potrzeba trochę czasu na przygotowanie garderoby w kapsule. Minimalizm w szafie może się też wydawać mało na czasie, a do tego wyglądać kosztownie, bo wymaga niemałej inwestycji w dobrej jakości ubrania. Jednak w praktyce są to same zalety.

JAK ZACZĄĆ?

Przede wszystkim – poznaj siebie i swoje potrzeby. Dzięki temu zdefiniujesz swój własny, niepowtarzalny styl. I raz na zawsze pozbędziesz się problemu pt. „Dlaczego nie mam w co się ubrać?”.

Postaw na uniwersalność ubrań. Szukaj takich, które dadzą Ci jak najwięcej możliwości łączenia ze sobą poszczególnych elementów garderoby.

Postaw na jakość i ponadczasowość. Na to, co nie przemija i nigdy nie traci na czasie.

Testuj i eliminuj. Zostaw w swojej szafie tylko te WŁAŚCIWE ubrania.

To są moje rady, sprawdzone przeze mnie i moje klientki. I działają. A jak wygląda Twoja szafa? Czy minimalizm jest Ci bliski? Podziel się w komentarzu.

Poniżej kilka moich kapsułowych inspiracji.


MOJE INSPIRACJE

https://www.simplicite.pl

https://www.uselesswardrobe.dk/

http://miniwersja.pl/

Komentarz

  1. […] jest pewne – minimalizm się sprawdza. Im mniej ubrań, tym łatwiej utrzymać szafę w ryzach. Idealnie, jeśli Twoja […]

  2. […] Gdy elementów garderoby jest za dużo, nie widzisz tych ciuchów, które naprawdę nadają się do noszenia. Nic więc dziwnego, że pojawia się u Ciebie problem pt. „Nie mam się w co ubrać”. Wbrew pozorom, mniej ubrań daje więcej możliwości. […]

  3. […] Masz mniej ubrań, ale lepszej jakości, które będziesz nosić na co dzień przez lata, a nie do następnego prania. […]

  4. […] a Ty nie masz się w co ubrać, to warto podjąć takie postanowienie. O detoxie szafy, zaletach szafy minimalistycznej i przeglądzie garderoby pisałam szerzej w innych wpisach na moim blogu. Warto jednak podjąć […]

  5. […] Szafa kapsułowa to bardzo przemyślany zestaw ubrań w Twojej szafie. Znajdują się w niej tylko takie rzeczy, które nosisz, tylko te, w których wyglądasz i czujesz się super i tylko te, które dają się łączyć w zestawy z pozostałymi ubraniami. W wersji ortodoksyjnej każda góra pasuje do każdego dołu i każdy dół pasuje do wszystkich butów. W wersjach bardziej „życiowych” skupiamy się na tym, żeby połączeń było jak najwięcej przy jak najmniejszej ilości ubrań. O minimaliźmie w szafie pisałam też tu MINIMALIZM W SZAFIE – CZY TO DLA CIEBIE? […]

  6. Ania
    | Odpowiedz

    Własnie się zbieram do stworzenia szafy kapsułowej _ mam nadzieję że mi się uda:)

    • Karina Mrozicka
      | Odpowiedz

      To jest pewien proces, więc się szybko nie zniechęcaj. Na pewno po analizie swoich potrzeb i mądrym komponowaniu stylizacji będziesz miała satysfakcję:)

Podziel się swoją opinią

Facebook