PORZĄDEK W SZAFIE- JAK GO UTRZYMAĆ?

PORZĄDEK W SZAFIE- JAK GO UTRZYMAĆ?

with 4 komentarze

Jeśli rano nie możesz znaleźć rękawiczki, czy buta do pary, giną Ci  koszulki i sukienki na tak długo, że zapominasz o ich istnieniu, a wszystko, co z niej wyciągasz  jest wygniecione,  to znak, że pora zrobić porządek w szafie.

Szafa służy nam dobrze, gdy o nią dbamy. Gdy o niej zapominamy, potrafi zamienić życie swojej właścicielki w piekło.

A więc… Jak zrobić i utrzymać porządek w szafie?

KROK PIERWSZY: SEZONOWE PRZENOSINY

Jak zrobić porządek w szafie w bardzo szybkim czasie? Jeśli posiadasz ogromną garderobę i trzymasz w niej  wszystkie ubrania, wystarczy, że te nienoszone w danym sezonie zgromadzisz w jednym miejscu i przeniesiesz np.  na górne półki.

Jeśli nie masz garderoby, z pewnością znajdziesz trochę miejsca np. pod łóżkiem, we wnękach pod skosami,  na stryszku czy w garażu. Grunt to oddzielić ubrania letnie od zimowych. 

 Aby dobrze zabezpieczyć ubrania przed kurzem, molami, nadmiernym pognieceniem, wykorzystaj worki, pokrowce, torby próżniowe, pudła itp. Dzięki temu, że zimowe ubrania nie wymieszają się z letnimi, będziesz wiedziała i widziała, czym dokładnie dysponujesz w danym momencie. Twoje ubrania  będą się mniej gniotły i będziesz miała do nich wygodny dostęp.

KROK DRUGI: REGULARNE ODCHUDZANIE SZAFY

Niezbędnym elementem higieny Twojej garderoby jest regularne robienie przeglądu szafy.  Pozbądź się tego, co  zniszczone, nie noszone od kilku sezonów i tego, co nie pasuje do Twojej figury.  

Wyrzuć nie swoje kolory oraz wszystko to, co nie pasuje do Twojego stylu życia. Zrób także segregację ubrań „po domu.”  Zostaw to, w czym chodzisz, to, co lubisz, i to, co sprawia, że czujesz się atrakcyjnie.

Porządki w szafie to coś, o co musisz dbać regularnie. Inaczej, w oka mgnieniu, wylądujesz ze stosem niepasujących do Ciebie ubrań, które sprawią… że i tak nie będziesz miała się w co ubrać, żeby czuć się naprawdę dobrze. 

przegląd jesiennych płaszczych

KROK TRZECI : ERGONOMICZNE  WYKORZYSTANIE PRZESTRZENI

Gdy w szafie pozostanie już tylko to, co w danym sezonie Ty i Twoja rodzina będziecie nosili, trzeba efektywne wykorzystać posiadaną przestrzeń:

 • Segreguj ubrania, korzystając z różnych pojemników, pudeł (najlepiej przezroczystych),  które zaoszczędzą  miejsce i pozwolą trzymać ubrania kategoriami.
 • Trzymaj oddzielnie to, co się gniecie, a ubraniom wiszącym zapewnij luz między wieszakami.
 • Używaj dobrych wieszaków o odpowiedniej szerokości i długości, żeby ubrania nie miały od nich brzydkich powypychanych śladów.
 • Korzystaj z organizerów do wieszania akcesoriów albo użyj zwykłych haczyków, kołków, które zamontowane  np. na drzwiach szafy będą trzymały kapelusze, torebki.
 • W szafie wieszaj obok siebie rzeczy o podobnej długości zaczynając od najdłuższych przy ścianie. Wtedy pod krótszymi rzeczami odsłoni się miejsce na np. buty.

KROK CZWARTY: PORZĄDEK W SZAFIE TO KWESTIA LOGISTYKI

Rzeczy, których używasz na co dzień muszą być pod ręką! Dlatego:

 • Głębokie i wysoko usytuowane półki zagospodaruj wyciąganymi koszami lub pudłami. Dzięki temu nie będziesz musiała rzucać ubrań na oślep. Trzymaj tam rzeczy rzadziej noszone.
 • W pośpiechu nie wrzucaj ubrań byle gdzie, więcej czasu zajmie Ci późniejsze odnajdywanie ich i odkładanie na swoje miejsce niż gdybyś zrobiła to od razu.
 • Łatwiej zlokalizujesz poszukiwaną rzecz gdy w szafie będzie jasno; pomogą np. ledowe lampki na baterie przyklejane specjalną taśmą.

Nie miej jednak złudzeń. Porządek w szafie nie jest dany raz na zawsze. Po kilku tygodniach szafa znów się zabałagani, a Ty będziesz musiała poświęcić jej trochę czasu i uwagi. Jeśli zastanawiasz się, jak zrobić porządek w szafie, segregacja i przeglądy powinny być Twoim podstawowym narzędziem walki z tym żywiołem.  

Jedno jest pewne – minimalizm się sprawdza. Im mniej ubrań, tym łatwiej utrzymać szafę w ryzach. Idealnie, jeśli Twoja szafa zapełniona jest w 80%. Przesyt tylko pozornie wygląda kusząco – nie daj się mu zwieść. Nadmiar ubrań nigdy nie prowadzi do lepszych stylizacji. Wręcz przeciwnie – gdy będziesz miała zbyt duży wybór, będziesz się czuła przytłoczona, więc tym chętniej będziesz sięgać po sztampowe, sprawdzone sposoby. 

A jakie Ty masz sposoby na porządek w szafie? Jestem bardzo ciekawa. Napisz o nich koniecznie w komentarzu poniżej!

 1. Marta
  | Odpowiedz

  Najgorsze w szafie są „przydasie” odkładane na nie wiedzieć kiedy i po co, ale zawalające pół przestrzeni.

  • Karina Mrozicka
   | Odpowiedz

   Przydasia trzeba przeanalizować znów za kilka miesięcy i szczerze sobie odpowiedzieć: noszę czy nie noszę? Jeśli nie noszę, to pewnie nic się w tej kwestii nie zmieni😉

 2. Magda M
  | Odpowiedz

  Ja od jakiegoś czasu korzystam ze wskazówek dotyczących sprzątania z książki „Tokimeki. Magia sprzątania w praktyce.” Od tamtego czasu moja szafa jest – mam nadzieję – bezpowrotnie odchudzona i mimo braku podziału ubrań na sezony wszystko się w niej pięknie mieści.
  🙂

  • Karina Mrozicka
   | Odpowiedz

   Magda, ja też:) właśnie skończyłam czytać tą pozycję i planuję coś o tym napisać. Może nie jest to idealna metoda, ale bardzo wzbogaca tradycyjne podejście i do sprzątania i do odchudzania szafy:)

Podziel się swoją opinią

Facebook