JAK ZROBIĆ I UTRZYMAĆ PORZĄDEK W SZAFIE? KILKA SPRAWDZONYCH SPOSOBÓW.

JAK ZROBIĆ I UTRZYMAĆ PORZĄDEK W SZAFIE? KILKA SPRAWDZONYCH SPOSOBÓW.

with 4 komentarze

Szafa służy nam dobrze, gdy o nią dbamy. Gdy o niej zapominamy, potrafi zamienić życie swojej właścicielki w piekło.  Więc,  gdy rano nie możesz znaleźć rękawiczki czy buta do pary, we wnętrzu szafy giną Ci  koszulki i sukienki na tak długo, że zapominasz o ich istnieniu, a wszystko, co z niej wyciągasz  jest wygniecione,  to znak, że pora zrobić porządek w szafie.

A więc…JAK ZROBIĆ I UTRZYMAĆ PORZĄDEK W SZAFIE?

 

KROK PIERWSZY: SEZONOWE PRZENOSINY

 

Jeśli posiadasz ogromną garderobę i trzymasz w niej  wszystkie ubrania wystarczy, że te nienoszone w danym sezonie zgromadzisz w jednym miejscu i przeniesiesz np.  na górne półki. Jeśli nie masz garderoby, z pewnością znajdziesz trochę miejsca np. pod łóżkiem, we wnękach pod skosami,  na stryszku czy w garażu. Grunt to oddzielić ubrania letnie od zimowych. Kwiecień to dobry moment na wymianę zimowej garderoby na letnią, a wrzesień/październik na zimową. Aby dobrze zabezpieczyć ubrania przed kurzem, molami, nadmiernym pognieceniem, wykorzystaj worki, pokrowce, torby próżniowe, pudła itp.

Dzięki temu, że zimowe ubrania nie wymieszają się z letnimi, będziesz wiedziała i widziała, czym dokładnie dysponujesz w danym momencie, ubrania mniej się będą gniotły i będziesz miała do nich wygodny dostęp.

 

KROK DRUGI: REGULARNE ODCHUDZANIE SZAFY

 

Niezbędnym elementem higieny Twojej garderoby jest regularne robienie przeglądu szafy.  Pozbądź się tego, co  zniszczone, nie noszone od kilku sezonów, tego, co nie pasuje do Twojej figury.  Wyrzuć nie swoje kolory oraz wszystko to, co nie pasuje do Twojego stylu życia. Zrób także segregację ubrań „po domu.”  Zostaw to, w czym chodzisz, to, co lubisz, i to, co sprawia, że czujesz się atrakcyjnie.

 

KROK TRZECI : ERGONOMICZNE  WYKORZYSTANIE PRZESTRZENI

 

Gdy w szafie pozostanie już tylko to, co w danym sezonie Ty i Twoja rodzina będziecie nosili, trzeba efektywne wykorzystać posiadaną przestrzeń.

 • Segreguj ubrania, korzystając z różnych pojemników, pudeł (najlepiej przezroczystych),  które zaoszczędzą  miejsce i pozwolą trzymać ubrania kategoriami.
 • Trzymaj oddzielnie to, co się gniecie; ubraniom wiszącym zapewnij luz między wieszakami.
 • Używaj dobrych wieszaków o odpowiedniej szerokości i długości, żeby ubrania nie miały od nich brzydkich powypychanych śladów.
 • Korzystaj z organizerów do wieszania akcesoriów albo użyj zwykłych haczyków, kołków, które zamontowane  np. na drzwiach szafy będą trzymały kapelusze, torebki.
 • W szafie wieszaj obok siebie rzeczy o podobnej długości zaczynając od najdłuższych przy ścianie; wtedy pod krótszymi rzeczami odsłoni się miejsce na np. buty.

 

KROK CZWARTY: UŁATWIENIA DOSTĘPU

 

Rzeczy, których używasz na co dzień muszą być pod ręką.

 • Głębokie i wysoko usytuowane półki zagospodaruj wyciąganymi koszami lub pudłami, nie będziesz musiała rzucać ubrań na oślep. Trzymaj tam rzeczy rzadziej noszone.
 • W pośpiechu nie wrzucaj ubrań byle gdzie, więcej czasu zajmie Ci późniejsze odnajdywanie ich i odkładanie na swoje miejsce niż gdybyś zrobiła to od razu.
 • Łatwiej zlokalizujesz poszukiwaną rzecz gdy w szafie będzie jasno; pomogą np. ledowe lampki na baterie przyklejane specjalną taśmą.

 

Nie miej jednak złudzeń. Porządek w szafie nie jest dany raz na zawsze. Po kilku tygodniach szafa znów się zabałagani, a Ty będziesz musiała poświęcić jej trochę czasu i uwagi.

 

Jedno jest pewne, im mniej ubrań, tym łatwiej utrzymać szafę w ryzach (idealnie jeśli szafa zapełniona jest w 80%), więc segregacja i przeglądy powinny być Twoim podstawowym narzędziem walki z tym żywiołem.  

Jak utrzymać porządek w szafie.

 

To są moje sposoby, a jaki sposób masz TY? Jestem bardzo ciekawa. Pisz!

 1. Marta
  | Odpowiedz

  Najgorsze w szafie są „przydasie” odkładane na nie wiedzieć kiedy i po co, ale zawalające pół przestrzeni.

  • Karina Mrozicka
   | Odpowiedz

   Przydasia trzeba przeanalizować znów za kilka miesięcy i szczerze sobie odpowiedzieć: noszę czy nie noszę? Jeśli nie noszę, to pewnie nic się w tej kwestii nie zmieni😉

 2. Magda M
  | Odpowiedz

  Ja od jakiegoś czasu korzystam ze wskazówek dotyczących sprzątania z książki „Tokimeki. Magia sprzątania w praktyce.” Od tamtego czasu moja szafa jest – mam nadzieję – bezpowrotnie odchudzona i mimo braku podziału ubrań na sezony wszystko się w niej pięknie mieści.
  🙂

  • Karina Mrozicka
   | Odpowiedz

   Magda, ja też:) właśnie skończyłam czytać tą pozycję i planuję coś o tym napisać. Może nie jest to idealna metoda, ale bardzo wzbogaca tradycyjne podejście i do sprzątania i do odchudzania szafy:)

Podziel się swoją opinią

Facebook