Wyprzedaże ruszyły. Chociaż nie są one już takim rarytasem jak jeszcze 2-3 lata temu kiedy obniżki cen w okolicy 50 % nie zdarzały się tak często jak obecnie, jednak tradycyjne czyszczenie magazynów przed wiosną dostarcza nam jeszcze trochę miłej adrenaliny.
Mamy wtedy ochotę od razu biec do naszych ulubionych sklepów i kupować cokolwiek!!!!!!!!!!
W efekcie kierujemy się dwiema wytycznymi: kupujemy to, co wpadnie nam w oko i ma atrakcyjną cenę.
Tylko potem okazuje się, że nowy nabytek nie spełnia nadziei w nim pokładanych i w domu, na chłodno, nie wydaje się już taki super: albo trochę źle leży, albo kolor nie pasuje do niczego, albo mamy już kilka takich samych lub podobnych rzeczy w szafie itp.
I co? Wisi w szafie wiszący wyrzut sumienia z nieoderwaną metką.
Brzmi znajomo? Jeśli chcesz uniknąć tych błędów, czytaj dalej.
Oto moich 7 zasad kupowania na wyprzedażach
1. Przegląd szafy
Zacznij od kompleksowego przeglądu szafy. Uczciwie przejrzyj jej zawartość i Wyrzuć to co stare, zniszczone i dawno nienoszone. Spójrz czego Ci w niej brakuje żeby stworzyć zestawy z pozostałymi ubraniami.
Nie kupuj kolejnej takiej samej pary jeansów czy sukienki. Zauważ w czym chodzisz najczęściej, a w czym wcale. Zastanów się dlaczego i idź w tym kierunku. Ucz się na swoich błędach.
2. Postaw na klasykę
Klasyka to ubrania nie wychodzące z mody czyli te, które stanowić będą twoją bazę do codziennych stylizacji przez wiele sezonów. Baza to np. dobre jeansy, płaszcz, porządne buty, torebka, T-shirt, sweter, marynarka, spódnica.
Mogą wydawać się nudne i zachowawcze, ale to dzięki nim Twoje ubrania w najnowszych trendach będą wyglądały z klasą. Buty w panterkę zestawione z klasyczną szarą dyplomatką i stonowaną klasyczną górą w paski nabiorą eleganckiego sznytu.
3. Mierz wyżej, niż na co dzień
Zajrzyj do sklepów, które na co dzień omijasz szerokim łukiem z powodu zabójczych cen. A może właśnie teraz będzie cię stać na coś tej marki? Lepiej kupić 1-2 sztuki odzieży droższej, z górnej półki, niż kilka tańszych, za które w sumie zapłacisz tyle samo.
Ubrania od polskich marek są najczęściej bardzo dobrej jakości, kupując je wspierasz lokalny/polski biznes, a nabywasz ubrania nietuzinkowe, bo szyte w małych ilościach. Szukaj ich w butikach, concept store’ch, na targach mody w Twoim mieście albo na platformach sprzedażowych np. Showroom.
4. Nie idź na kompromisy
Patrz na jakość materiałów, nie kupuj ubrań ze skazami. Jeśli sweter lekko prześwituje i już teraz irytuje Cię to, nie licz na to, że później się przyzwyczaisz.
Kupuj tylko w odpowiednim rozmiarze, nie planuj od razu przeróbek. Nie po to kupujesz nowe, żeby od razu przerabiać.
Nie kupuj, jeśli nie jesteś pewna, że to właśnie to.
5. Odpowiedni kolor i fason
Może to i truizm, ale często, zauroczone magią ceny wpadamy w pułapkę i kupujemy coś, w czym nasza sylwetka nie wygląda najkorzystniej. Znasz swoje fasony i kolory, więc trzymaj się ich.
Przyjrzyj się kolorom kilka razy, przyłóż do twarzy bluzkę, wyjdź z przymierzalni, spróbuj zobaczyć się w niej w innym świetle niż to w przymierzalni. Zrób sobie zdjęcie w lustrze lub poproś kogoś, żeby Ci je zrobił, potem obejrzyj się w nim i oceń. Korzystaj z pomocy fachowców. Znudzony mąż przestępujący z nogi na nogę nie będzie dobrym doradcą.
6. Zakupy on-line
Jeśli męczy Cię tłok w galeriach i nie chcesz marnować czasu na wyszukiwanie idealnego ubrania, po czym dowiedzieć się, że Twojego rozmiaru i tak już nie ma, zakupy on-line będą opcją dla Ciebie. Wybieraj sprawdzone sklepy, takie jak Zalando czy Answer com, e-obuwie. Czytaj opinie klientów dotyczące jakości ubrania, jego rzeczywistego wyglądu czy adekwatności rozmiaru ubrania do opisu. Upewnij się, że bezpłatny zwrot jest możliwy i ciesz się zakupami bez wychodzenia z domu.
7. Logistyka
Ubierz się wygodnie, zostaw okrycie wierzchnie w aucie, weź ze sobą wodę, bądź wypoczęta i najedzona. Będziesz miała siły na polowanie. No i najważniejsze – nie zapomnij zabrać listy zakupów:)
I ostatnia rada: Bądź racjonalna. Kup to, co miałaś w planach lub to, co dobrze będzie się komponowało z Twoją szafą i stylem.
A jeśli chcesz zaszaleć, kupić coś innego niż zwykle, ekstrawaganckiego – nie przepłacaj. Kup tańszą wersję i przetestuj. Jeśli się przyjmie, pomyślisz o porządniejszej wersji.
No i nie zapomnij upewnić się, że zwroty są możliwe.
Mam nadzieję, że moje porady okażą się dla Ciebie pomocne.
I daj znać, jak w tym roku przebiegły Twoje wyprzedażowe wyprawy do sklepów.
Ściskam
Komentarz
Nie mam w co się ubrać - kilka prostych kroków do nowej szafy
[…] rzeczy w Twojej szafie. Patrzysz na ubrania pojedynczo zamiast w szerszej perspektywie. Kupujesz na wyprzedażach wszystko, co wpadnie Ci w […]
Prezenty świąteczne na każdą kieszeń - przegląd - sklepy on-line
[…] stajemy wobec dylematu: „Co kupić?”. Rozwiązaniem nie jest wcale rzucenie się w wir wyprzedaży bez większego […]
10 sposobów na udane zakupy według KM Style. Poznaj je wszystkie!
[…] Idąc na zakupy, weź koniecznie listę ze sobą. Dzięki temu będziesz mieć gwarancję, że to, co kupisz to rzecz, która na pewno Ci się przyda i nie popłyniesz z nurtem wyprzedaży 😉 […]